THIRRËSIT SI PUNONJËS SOCIAL


THIRRËSIT SI PUNONJËS SOCIAL

Gjithmone kam qene i mendimit se hoxhallaret apo imame qe merren me ndarjen e thaseve me miell jane punonjes sociale dhe s’e kane vendin ne xhami. Nata eshte e gjate (sic vepronin selefet) per kedo qe deshiron te ndihmoje ndonje nevojtar.

Shejh Albani (Allahu e meshirofte!): “Kemi pare shume prej vellezerve, thirrja e te cileve eshte e ngritur mbi bazen e thirrjes per tek Kurani dhe Suneti, e ne vecanti teuhidi, qe te angazhohen me projekte bamiresie ne vend qe te vazhdojne thirrjen e tyre. Thirrje, ne sherbim te se ciles ata vune vetet e tyre. Nisur nga kjo, nuk mendojme se nxenesit e dijes duhet te angazhohen me ceshtje te tilla, te cilat konsiderohen prej gjerave vullnetare dhe jo prej obligimeve.”

“El-Huda uen-Nur” (778)

Unejs Sheme

 

Ky zë u postua te Metodologji, Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s