Në dhomat e tjera i leni dritat ndezur


Në dhomat e tjera i leni dritat ndezur

Shejh Isan bin Musa Hadij (Allahu e ruajtte!): Nje here shejhu yne Albani me tha: “A qendroni ne shtepi ne dhomen e ngrenies ndersa ne dhomat e tjera i leni dritat ndezur?”

I thashe: Po!

Me tha: Nese babai do te thoshte “fiki dritat pervec dhomes ne te cilen qendroni”, ju do thoshit “babai yne qenka koprac”.

Por cfare dobie ka qe t’i ndizni te gjitha dritat? Nuk ka asnje dobi. Ju -me keqardhje- nuk e keni jetuar jeten tone dhe varferine ne te cilen kemi qene.

A e di se babai im me blinte sandale ose kepuce pas nje lodhje dhe mundimi te madh. Dhe kerkohej qe une t’i ruaja (mirembaja) ato pergjate gjithe vitit, sepse nese do prisheshin ai (babai) nuk kishte lek (pare) per te me blere kepuce te tjera.

Une i vishja kepucet ne dimer dhe kur kalonim ndonje peruce (rrjedh uji) i hiqnim kepucet dhe futeshim ne uje zbathur nga frika se uji do i prishte kepucet. Ju nuk e keni jetuar kete jete. Prandaj nuk ia dini vleren lekut dhe lodhjes se madhe qe perjeton babai per ta fituar ate.

Unejs Sheme

Advertisements
Ky zë u postua te Të ndryshme, Të tjerët për Imam Albanin, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s