Nën hijen e kujt?


Nën hijen e kujt?

Pyetje: “Profeti salAllahu alejhi ue selem ka thënë:

“Shtatë persona do të jenë nën hijen e Allahut në Ditën kur nuk ka hije tjetër pos hijes së Tij …”

Është e njohur përgjithësisht se është trupi ai që ka një hije. Çfarë do të thotë fjala “hije”, në hadith?”

Përgjigje: “Hadithi shpjegohet në një formulim tjetër:

“Shtatë persona do të jenë nën hijen e Arshit të Allahut në Ditën ku nuk ka hije tjetër pos hijes së Tij …”

Pyetje: “Pra kjo nuk është hija e Allahut.”

Përgjigje: “Jo, kjo është hija e Arshit.”

Imam Muhamed Nasirudin el-Albani (Allahu e mëshiroftë!) (vdiq. 1420)
Burimi: Silsilat-ul-Huda uen-Nur (1005)

Advertisements
Ky zë u postua te Akide, Pyetje dhe përgjigje, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s