Ikhuan Musliminët-deri më tani nuk u shfaq asnjë dijetar nga mesi i tyre


Ikhuan Musliminët-deri më tani nuk u shfaq asnjë dijetar nga mesi i tyre

Imam el-Albani (All-llahu e mëshiroftë!) ka thënë:

“Ikhuan Musliminët (Vëllëzeria Myslimane) ekzistojnë që 60-70 vite, nuk e di saktësisht, dhe deri më tani nuk u shfaq asnjë dijetar nga mesi i tyre i cili do të shpjegonte tefsirin e ndonjë ajeti, ose të dallojë në mes një hadithi të saktë dhe të dobët, ose të shpjegojë se cila është më e sakta në mesin e dijetarëve kur ka mospajtim (Ikhtilaf). As edhe një i vetëm prej tyre!

Cili është qëllimi i thirrjes (davetit) së këtij grupi?”

Burimi: [Silsilat ul-Huda uen-Nur; 541]

Përktheu: Seladin Ebu Rejan Musa

Advertisements
Ky zë u postua te Grupacionet, Metodologji, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s