Marrja e abdesit parase të marrim gusul!


Marrja e abdesit parase të marrim gusul!

Aisheja (radijAllahu anha) transmeton se kur Pejgamberi (sal-lAllah alejhi ue selem) u pastronte nga xhunubllëku, së pari merrte ujë dhe i lante duart e tij, pastaj e pastronte organin e tij gjenital me dorën e tij të majtë, e pas pastrimit të organit gjenital fillonte dhe merrte abdes sikurse merrte abdes për faljen e namazit, dhe pastaj merrte gusul.

Buhariu dhe Muslimi dhe disa të tjerë.

Shejh Albani,rahimehullah.

Nga arabishtja;
Suad Shabani.

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s