Dispozita e fshirjes së gjymtyrëve të trupit pas marrjes së abdesit !

Shejh Albani më librin “Vargu i haditheve të dobëta” 4/128 thotë:
Është e lejuar që besimtari musliman t’i fshijë pjesët e trupit (dmth pas marrjes së abdesit), mirëpo disa dijetarë të mëvonshëm kanë thënë se është më mirë që besimtari të mos i fshijë me Mindil (apo faculetë) apo me Pishqir etj, pjesët e trupit pas marrjes së abdesit.

Një gjë të tillë ata e mbështesin në një argument i cili nuk është i saktë.
Cili është ai argument?, argumenti është që transmeton Ebu Hurejra se Pejgamberi (sal-lAllahu alejhi ue selem) ka thënë: Kushdo që merr abdes dhe pastron gjymtyrët me një rrobë të pastër, një gjë e tillë nuk është ndalesë(lejohet).
Mirëpo, ai i cili nuk e vepron një gjë të tillë, është më mirë për të, ngase abdesi është dritë në Ditën e Gjykimit së bashku me të gjitha veprat e mira.
Mirëpo hadithi është shumë i dobët. Në lidhje me këtë hadith shiko në “Vargu i haditheve të dobëta” nr.1683

Nga arabishtja;
Suad Shabani.

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu, Hadithe të dobëta/shpifura. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s