SHEJH ALBANI DHE TAKIMI ME SHEJH ABDUL-FETAH EBU GUDDEH


SHEJH ALBANI DHE TAKIMI ME SHEJH ABDUL-FETAH EBU GUDDEH

Shejh Albani (Allahu e mëshiroftë) tregon: “Për herë të parë u takova me Shejh Abdul-Fettah Ebu Ghuddeh në qytetin e tij Aleppo, më shumë se 20 vjet më parë. Kuptova se ai ishte një njeri i cili ishte fanatik ndaj medhhebit hanefi, i tillë që ai verbërisht pasoi atë. Kur në xhaminë e tij në Aleppo ai ra dakord për lejimin e trajtimit të alkoolit nën mbikëqyrjen e një doktori musliman.

Kështu që unë i thashë:

“Kjo nuk është e mjaftueshme. Mjeku duhet të jetë i njohur edhe me Sunetin.

Në Sunet për shembull, alkooli ka qenë përshkruar si sëmundje dhe jo ilaq.

Pra, si mund një doktor musliman që e njeh Sheriatin të thotë se është ilaq të cilin Pejgamberi (Sal-lAllahu Alejhi ue selem), e përshkroi si një sëmundje?

Ai tha: “Ndoshta hadithi është i dobët ose jo autentik!”

Unë u përgjigja: “Si mund të jetë i dobët, kur ai është në Sahih Muslim?”

Ai tha (dmth Ebu Ghuddeh): “Ne do të kthehemi dhe të kontrollojmë atë për t’u siguruar.”

Një nga njerëzit që ishte i pranishëm dhe ai ishte një shok për të dyja palët në debatin tha:

“Pra, kur ju shikoni dhe të bindeni se i është autentik, do të veproni me të, apo çfarë thotë medhebi? “

Kështu që ai u përgjigj: “Medhhebi”.

Nga libri: “Jeta e Shejh Albanit” fq.27-28

Advertisements
Ky zë u postua te Fragmente nga jeta e shejh Albanit, Të ndryshme, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s