Ngritja e shtetit Islam


Ngritja e shtetit Islam

Shejh Albani (Allahu e meshirofte!): Secili prej nesh ecen ne nje rruge (sipas asaj qe i duket e mire) kurse Allahu Lartesuar thote: “Kjo eshte rruga ime e drejte prandaj pasojeni ate e mos ndiqni rruget e tjera qe ju largojne nga rruga Ime.” Ndersa sot ne po ndjekim rruget (e shumta) prandaj dhe jemi te percare.

Silsiletul huda uen nur me nr. 489

Shejh Albani (Allahu e meshirofte!): Nuk mundet assesi qe te ngrihet shteti musliman (islam) vetem se ne nje shoqeri islame. E nuk mund te ngrihet/ndertohet nje shoqeri islame vetem se nepermjet dijes se sakte dhe edukimit te ngritur mbi kete dije te sakte.

Silsiletul huda uen nur me nr. 489.

Shejh Albani (Allahu e meshirofte!): Ne besojme se rruga qe ndoqi i Derguari i Allahut salAllahu alejhi ue selem per ngritjen e shtetit islam nuk mund te zevendesohet me rruge apo metoda te tjera. Prandaj nuk i lejohet personit apo personave, xhematit apo xhemateve qe te marrin rruge tjeter nga ajo e te Derguarit te Allahut salAllahu alejhi ue selem per te realizuar kete ceshtje obligative. E ajo eshte ngritja e shtetit islam.

Silsiletul huda uen nur me nr. 489

Imam Albani (Allahu e meshirofte!): ”Thirrja jone ndertohet mbi tri kushte: Kuran, Sunet dhe ne pasimin e es selefus salih.”

El Meusuah el alameh el Albani.

Advertisements
Ky zë u postua te Metodologji, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s