GABIMET E NAMAZLIVE


GABIMET E NAMAZLIVE

Transmetohet nga Beraë bin ‘Aazib (radijallahu ‘anhu), i cili ka thënë: “(Sahabët), faleshin së bashku me të Dërguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem), dhe, kur ai binte në ruku, edhe ata binin në ruku. Ndërsa, kur thoshte ‘semi’all-Llahu limen hamideh’, ata qëndronin në këmbë derisa e shihnin se ai e ka vënë ballin në tokë, dhe pastaj, ata vepronin njëjtë!” (Muslimi 2/46)

❍ Thotë Imam Albani (Allahu e mëshiroftë!):
“…I kam përmendur këtë hadith në këtë kapitull, për shkak se shumica e namazlijve veprojnë gabimisht, kur është fjala për tu vonuar në bërjen sexhde, që duhet pritur derisa imami të vëjë ballin në tokë! Me këtë, nuk i përjashtoj pothuajse as ata të cilët mundohen të jenë të përpiktë në praktikim të Sunnetit. Ata veprojnë gabimisht, për shkak të injorancës apo moskujdesit.
Eh, sa të paktë kanë ata që veprojnë drejtë!

📚 Silsiletus-Sahihah (6/225)
•┈┈┈┈•✿❁✿•┈┈┈┈•

Hoxhë Usame Morina

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu, Hadith, Hadithe Sahih, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s