Njerezit do te vazhdojne te gjenden ne miresi derisa ta shpejtojne iftarin


Njerezit do te vazhdojne te gjenden ne mirësi derisa ta shpejtojne iftarin

Shejh Albani (Allahu e meshirofte): Profeti alejhis selam ka thene: “Njerezit do te vazhdojne te gjenden ne miresi derisa ta shpejtojne iftarin.” Mutefekun alejhi. Hadithi gjendet dhe ne “El-Irvau”.

Fatkeqesisht sot shohim njerezit qe e kane kundershtuar kete Sunet (shpejtimin e iftarit).

Shume prej tyre e shohin perendimin e diellit me syte e tyre e megjithe kete ata nuk e celin iftarin derisa te degjojne ezanin e vendit. E kjo vjen si rezultat i paditurise:

E para: Ezani nuk thirret duke u bazuar ne shikimin e perendimit te diellit, por sipas orarit te caktuar nga perllogaritjet astronomike (kalendaret).

E dyta: Ndodh qe ne nje vend te vetem te ndryshoje perendimi diellit per shkak te maleve, fushave etj.

Kemi pare njerez te cilet nuk e celin iftarin edhe pse e kane pare perendimin e diellit.

Ndersa te tjeret e celin ndersa dielli akoma nuk ka perenduar, sepse ata degjuan ezanin. E te Allahu ankohemi!

Es-Sahihah vell. 5

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu, Këshilla nga shejh Albani, Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s