NXËNËSI I DIJES MOS TË KËRKOJ DIJE PËR TË ZËNË NDONJË PUNË


NXËNËSI I DIJES MOS TË KËRKOJ DIJE PËR TË ZËNË NDONJË PUNË

Shejh Albani (Allahu e meshirofte!): E keshilloj nxenesin e dijes qe mos ta kerkoje diturine per te zene ndonje pune. Edhe nese kjo pune eshte p.sh. per t’u bere myfti vendin e tij, apo gjykates e te ngjashme si keto.

Nese nxenesi i dijes synon me kerkimin e diturise ndonje prej ketyre gjerave, puna e tij asgjesohet dhe shperblimi humbet.
Bazuar ne fjalen e Allahut te Madheruar: “Ata nuk ishin urdheruar vecse te adhuronin Allahun me sinqeritet.”

Fetaua xhideh

Unejs Sheme

Advertisements
Ky zë u postua te Të ndryshme, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s