Hadithi i cili urdhëron rebelimin kundër pushtetarit


Hadithi i cili urdhëron rebelimin kundër pushtetarit 

Imam Muhammed Nasir-ud-Din el-Albani (vdiq. 1420)
Burimi: Silsilat-ul-Ahadith es-Sahihah (7/1/21)
Përgatiti: www.perlat-muslimane.com

Pastaj kam gjetur një hadith që duket kundërshtues ndaj hadithit të Auf bin Malikut, i cili ndalon revoltën e armatosur kundër udhëheqësit dhe sunduesit. Unë e pashë të arsyeshme të sqarojë gjendjen e tij, në mënyrë që të mos këmbëngulin në të Hauarixhët injorantë të sotëm, apo njerëzit që nuk kanë dije lidhur me këtë dituri të çmuar dhe të kuptuarit e tij. Hadithi transmetohet nga Tabarani në “el-Mu’xhem el-Kebir”, nga el-Hajjaxh bin Bistam nga Lejthi nga Tavusi, nga Ibn Abbasi, (thuhet se ) nga profeti salAllahu alejhi ue selem:

“Do të ketë udhëheqës ku disa çështje do t’i kenë të mira e disa të këqia. Ai që i lufton ata ka shpëtuar, ai që iu shmanget atyre është kursyer dhe ai që përzihet me ta është shkatërruar.”1

Zinxhiri i hadithit është shumë i dobët. Lejth bin Ebi Sulejm është i dobët dhe i ngatërronë gjërat. Dhe lidhur me dobësin e el-Hajjaxh bin Bistamit ka konsensus. Ibn Hibani e akuzuar atë edhe madje me gënjeshtër dhe ka thënë:

“Ai transmeton hadithe të falsifikuara nga transmetues të besueshëm.”

El-Hejthem me të e dobësoi hadithin.

1 11 / 39-40.

Advertisements
Ky zë u postua te Hadithe të dobëta/shpifura, Metodologji, Uncategorized. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s