Musafiri duhet të kërkoj leje nga vëllau që e viziton


Musafiri duhet të kërkoj leje nga vëllau që e viziton

Profeti ﷺ ka thënë: “Kur dikush prej jush viziton vellain e tij dhe qendron tek ai, atehere mos te ngrihet (largohet) derisa t’i marr leje atij”.

Shejh Albani (Allahu e mëshiroftë!) thotë: “Ne hadith vihet ne dukje edukata e larte dhe ajo eshte se nuk duhet qe vizituesi te ngrihet (largohet) vecse pasi atij t’i jap leje pritesi. Kete udhezim profetik e kane lene shume prej njerezve ne disa vende arabe. I gjen ata qe te largohen nga tubimi pa marre leje.”

“Es-Sahihah ” vell. 1/  Shejkh Muhammed Nasiruddin El Albani-FB

 

Advertisements
Ky zë u postua te Hadithe Sahih, Ringjalle një sunnet, Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s