Dhenia mes’h kokes me shume se nje here saktesohet nga Profeti ﷺ.


Dhenia mes’h kokes me shume se nje here saktesohet nga Profeti ﷺ.

Sejid Sabik ne librin “Fik’hus-Sunneh” thote “Nuk saktesohet dhenia mes’h kokes me shume se nje here”.

Shejh Albani (Allahu e mëshiroftë!) thote: “Perkundrazi, saktesohet prej hadithit te Uthmanit radijAllah anhu se: “Profeti ﷺ i dha mes’h kokes se tij tri here”. E ka nxjerr Ebu Daudi me dy senede te mira.

Po ashtu ky hadith ka dhe nje sened tjeter hasen (te mire). Kam folur rreth ketyre senedeve me imtesi ne “Sahihu Ebi Daud” me nr. (95 dhe 98).

Hafidhi ne “El-Fet’h” ka thene: “E transmeton Ebu Daudi ne dy forma ku njeren prej tyre e ka saktesuar Iben Huzejme dhe te tjeret ne hadithin e Uthmanit per dhenien mes’h kokes tri here. E -dihet- se shtesa nga i besueshmi eshte i pranuar.”

Thashe (Albani): Kjo eshte e verteta, sepse transmetimet qe tregojne per dhenien mes’h kokes nje here te vetme edhe pse jane shumta nuk bien ndesh me transmetimin qe tregon per dhenien mes’h kokes tri here.

Pra, behet fjala se kjo eshte Sunet qe ndonjehere veprohet dhe ndonjehere lihet.

Kete ka zgjedhur dhe Es-Sanani ne “Subulus-Selam”. Ktheju librit ne fjale nese deshiron.

“Sahihu Ebi Daud” (1/179, 185, 187-188) dhe “Temamul-minneh”/Shejkh Muhammed Nasiruddin El Albani-fb/

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s