CILI ËSHTË QËNDRIMI I EHLI SUNETIT RRETH PRIVILEGJIT TE HILAFETIT TË ALIUT RADIALLAHU ANHU PARA OTHMANIT RADIALLAHU ANHU


CILI ËSHTË QËNDRIMI I EHLI SUNETIT RRETH PRIVILEGJIT TE HILAFETIT TË ALIUT RADIALLAHU ANHU PARA OTHMANIT RADIALLAHU ANHU

Pyetësi: E shohim se disa prej dijetarëve të hadithit e kanë privilegjuar (preferuar) Ali Ibn Ebi Talibin para Uthmanit (Allahu qoftë i kënaqur me të dy), cili është qëndrimi i Ehli Sunnetit dhe Xhematit në lidhje me këtë?

Shejkh Albani: Ehli Sunneti dhe Xhemati janë pajtuar me zgjedhjen e Xhematit kur ata zgjodhën Uthmanin para Aliut si Halife të tyre pas Umer Ibnul Hattabit. Kjo është përgjigja përfundimtare mbi këtë temë. Fataawa Jeddah, 3/54:41.

Përktheu: Fatjon Gashi

Advertisements
Ky zë u postua te Pyetje dhe përgjigje, Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s