Personi merr ndihmë sociale nga qeveria jobesimtare


Personi merr ndihmë sociale nga qeveria jobesimtare

Pyetje: Personi merr ndihmë sociale nga qeveria jobesimtare në bazë të asaj se ai nuk punon. E nëse ai gjen punë kjo ndihmë sociale i ndërpritet atij, porse ai punon në mënyrë të fshehtë dhe nuk ua tregon këtë atyre (shtetit).

Imam Albani (Allahu e mëshiroftë!): Jo, kjo nuk lejohet. Asnjëra prej tyre nuk lejohet, qoftë nëse ai nuk punon (dhe merr ndihmë sociale) apo punon në mënyrë të fshehtë.

Nuk i lejohet muslimanit që t’ia shtrijë dorën jobesimtarit, sepse çështja është ashtu siç ka thënë sal-lAllahu alejhi ue sel-lem: “Dora e sipërme është më e mirë sesa dora e poshtme. Dora e sipërme është ajo që jep ndërsa dora e poshtme është ajo që merr”.

Dhe në ajetin kuranor gjendet ajo që është mëse e mjatueshme: “dhe Allahu kurrë nuk do t’u japë mohuesve pushtet mbi besimtarët.” En-Nisa, 141.

Prej gjurmëve (pasojave) e jetesës (qëndrimit) të muslimanit në vendet e kufrit është: “errësire njëra mbi tjetrën”. En-Nur, 40

Silsiletul-huda uen-nur (623)

Unejs Sheme

Advertisements
Ky zë u postua te Pyetje dhe përgjigje. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s