Medh’hebit nuk i është shërbyer sikurse i është shërbyer hadithit në aspektin e transmetimit


Medh’hebit nuk i është shërbyer sikurse i është shërbyer hadithit në aspektin e transmetimit. Dmth katër imamët – Allahu i mëshiroftë dhe qoftë i kënaqur me ta – kanë thënie, por pasuesit e tyre nuk janë përkujdesur për transmetimin e tyre sikur që janë përkujdesur imamët e hadithit për transmetimin e sunetit në mënyrë të përgjithshme. Kur imamët e hadithit transmetuan sunetin, ata e realizuan këtë me rregulla dhe kritere në njohjen e transmetuesve, biografitë e tyre që nga fillimi kërkimit të dijes deri në vdekje, pastaj hulumtuan se a janë ata të besueshëm a jo, a janë hafidhë a jo…, ndërsa kjo absolutisht nuk ekziston në librat e fikhut dhe thëniet që transmetojnë pasuesit e medhhebeve nga imamët e tyre. Për këtë arsye, ai që e lë një sunet me arsyetimin se ka dyshim në transmetues, ndërsa vazhdon tu përmbahet fjalëve që janë transmetuar nga imamët, ngjanë me atë i cili e ndërton një pallat duke e rrënuar një qytet.

(Shejh Albani, kaseta 900)

Jeton Bozhlani-fb

Advertisements
Ky zë u postua te Metodologji. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s