Lehtësimi është bazë nga bazat e sheriatit


Lehtësimi është bazë nga bazat e sheriatit

Shejkh el-Alame Muhamed Nasirud-Din el-Albani (Allahu e meshirofte)

Lehtësimi është bazë nga bazat e sheriatit të pastër, ashtu sikurse është e ditur, përderisa nuk gjendet tekst që e kundërshton atë, dhe nëse vjen tekst, nuk lejohet lehtësimi duke u bazuar në mendime.
Ky është qëndrimi i mesatar dhe i drejtë, i cili është detyrë për çdo thirrës që të cilësohet me të dhe pas kësaj nuk merren në konsideratë fjalët dhe kundërshtimet e njerëzve si fjala e tyre: “U tregua i ashpër apo i butë.”

Burimi: “Menasikul haxhi uel umrati fil kitabi ue suneti ue etheri selef ue serdi ma elhaka en-nase biha minel bida” fq.10

Advertisements
Ky zë u postua te Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s