Thënia “jerhamukallah” pasi personi teshtin (dhe thotë el-hamdulilah) është farz kifaje


Thënia “jerhamukallah” pasi personi teshtin (dhe thotë el-hamdulilah) është farz kifaje

Shejh Albani (Allahu e mëshiroftë!): Dije, se ajo qe eshte e njohur ne mesin e dijetareve eshte se thenia “jerhamukallah” pasi personi teshtin (dhe thote el-hamdulilah) eshte farz kifaje, nese e thone disa bie obligueshmeria nga te tjeret.

Por saktesohet nga hadithi i Ebu Hurejres radijAllahu anhu me tekst merfuan (i ngritur tek Profeti ﷺ): “Kur ndonjeri prej jush teshtin dhe e falenderon Allahun (thote el-hamdulilah) eshte e drejte per cdo muslimani qe e degjon kete qe t’i thote atij jerhamukallah”.

Them (Albani): Ky eshte tekst i qarte qe tregon obligueshmerine qe ka secili ne thenien “jerhamukallah” kur degjojne personin te falenderoje Allahun (thote el-hamdulilah) teshtin. Ky eshte farz ajn per secilin.

“Es-Sahihah” hadithi me nr (3094)

Unejs Sheme

Advertisements
Ky zë u postua te Hadith, Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s