Lejimi i të luajturit futboll


Lejimi i të luajturit futboll

Shejkh el-Albani (Allahu e mëshiroftë) thotë:

Sa i përket futbollit, unë nuk e konsiderojë atë të padobishëm, pa e përmendur të ndaluar. Megjithatë, ka kushte të cilat për dijetarët janë të dukshme. Një prej kushteve është që veshja të jetë në pajtueshmëri me Sheriatin. Ajo (veshja ) nuk duhet të tregojë pjesët e ndaluara të trupit (avretin). Shumica e futbollistëve dhe atleteve të tjerë bien në këtë gabim.
Një kusht tjetër është që lojrat të mos luhen gjatë kohëve të namazit e që kjo të jetë shkak që të lihet namazi apo të mos falet me xhemat. Nëse këto kohë ruhen brenda kufijëve të sheriatit, atëherë nuk konsiderohen të jenë humbje kohe. Në rast të tillë ato konsiderohen si faktorë të cilët e forcojnë trupin e muslimanit.

Burimi: (Silsilat-ul-Hudâ wan-Nûr (307)

Përktheu: Avni T. Xhemajli (Ebu Ensarij)

Advertisements
Ky zë u postua te Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s