Përmbledhje nga Enciklopedia e akidës së Shejkh Albanit


Vëllimi i parë:

Hyrje:

Imam Albani ishte njeri nder njerëzit më të shquar të kohës së tij në shërbim të sunetit profetik. Në të vërtetë, myslimanet nga lindja dhe perëndimi dëshmojnë rreth faktit se ai ishte ringjallës i sunetit profetik dhe dijes islame.
Enciklopedia e shejkh Albanit është projekti më i madh shkollor i cili ka për qëllim shërbimin dhe sjelljen e trashëgimisë dhe diturisë të cilën imam Albani e la pas.
Përpiluesi i enciklopedisë ka studiuar kompletin e koleksioneve të punës së imam Albanit, shuma e të cilave arrin rreth dyqind vëllime, duke i shtuar kësaj edhe mbi njëmijë audio regjistrime.
Enciklopedinë, përpiluesi e kategorizon sipas temave:
Enciklopedia e akides (besimit)
Enciklopedia e menhexhit (metodologjisë)
Enciklopedia e Fikhut (jurisprudencës dhe ligjeve islame), dhe
Enciklopedia e hadithit.
Në formën e saj të plotë, enciklopedia pritet të arrij deri në 100 vëllime.
Për ta bërë më të lehtë, enciklopedia është ndarë në kapituj.
Enciklopedia e akides është ndarë në çështjet e teuhidit, shirkut, imanit, kufrit, emrave e cilësive të Allahut etj.
Kjo enciklopedi është burim parësor për kërkuesit dhe studentët e dijës të cilët dëshirojnë të kenë qasje në punën dhe mendimet e shejkh Albanit.

Advertisements
Ky zë u postua te Enciklopedia. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s