Përmbledhje nga Enciklopedia e akidës së Shejkh Albanit (Vëllimi I)


Përmbajtja:

-Hyrje

-Përkufizimi i besimit (akidës) dhe rëndësia e thirrjes në besim.
– Pasimi i të kuptuarit të Selefit.
-Nuk ka vend për arsyetime intelektuale rreth çështjeve të gajbit (gjërave të padukshme).
– A munden njerëzit t’i shohin melaiket?
– A është e mundur që njeriu ta shoh xhinin e tij?
– A është e mundur që njeriu ta shoh shoqëruesin e tij (prej xhinëve)?
– Shejkh Albani dhe media e cila thërriste shpirtrat e të vdekurve në Damask.
– Nuk i lejohet askujt përveç profetit, të thotë se dikush është falur për shkak të teuhidit të tij.
– Nëse muslimanët kanë kundërshti në akide (besim), atëherë ata do të kenë kundërshti në gjera më të vogla se besimi…
– Rreth rezultateve të zgjedhjeve: Vetëm fytyrat ndryshojnë…
-Gjykimi rreth jo muslimaneve në perëndim të cilëve nuk u ka arritur mesazhi.
– Rreth librit të Sefer Haualit.
– -A lejohet të bëhet rukje mbi dike të prekur nga xhini nëpërmjet të kasetave të inçizuara?
– Çfarë i atribuohet imam Ahmedit rreth kërkimit të ndërmjetësimit të profetit?
-A është e saktë se ne do ta shohim xhinin në Ditën e Ringjalljes por ata nuk do të na shohin neve?
-Zbritja e Isait, alejhi selam
-Ne nuk jemi rregullues- kontrollues mbi njerëzit.
– Pse nuk duhet të pyetet Allahu për atë çfarë Ai bën?
– “Vërtetë, Allahu krijoi birin e Ademit sipas….?”
– Rreth betimeve.
– A bënin gabime të vogla të dërguarit apo profetët?
-A ishte Haxhaxh ibn Jusuf eth-Thakif, kafir?
– A ka dallim në mes të mosbesimit (Kufrit) dhe Shirkut?
– Përgjigje atyre të cilët i akuzojnë ehli-Sunetin se kanë irxha?
-Personi i cili bën vetëvrasje, a është jobesimtar (kafir)?
-A i bënë e folura rreth emrave dhe cilësive të Allahut njerëzit e thjeshtë të dyshojnë?
-Korrektësia e shejkhut në përmirësimin e pyetjes së pyetësit- Të falurit pas dikujt i cili refuzon disa hadithe dhe kujdesi ndaj tekfirit.

Advertisements
Ky zë u postua te Enciklopedia. Faqeruani permalidhjen.

4 Përgjigje te Përmbledhje nga Enciklopedia e akidës së Shejkh Albanit (Vëllimi I)

 1. politologu3 thotë:

  Eselamu alejkum !
  Kur na dergoni tashme librin!

  Me respekt:
  Qazim Rama!

  Sent my iPhone

  >

 2. PA emer thotë:

  Selamu alejkum UE rahmetullah.Mezi po e presim “Enciklopedine” e shejh Albanit,na tregoni kur te dali ne shitje ju lutem,Allahu ju shperblefte me te mira.

  • Admin thotë:

   Ue alejkum selam, ne kemi marrur pergjegjesinë vetëm që ta përkthejmë dhe të terën do e postojmë këtu inshaAllah. Kur të jetë në formën përfundimtare do ta postojmë në formatin pdf dhe ju mund ta shkarkoni apo lexoni online falas.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s