Takimi i shejh Albanit me shejh Ibn Bazin


Takimi i shejh Albanit me shejh Ibn Bazin

Më kujtohet kur herën e fundit vizitova Shejh Bin Bazin në Taif, e fala pas tij namazin e jacisë mendoj apo të sabahut, lidha duart pas rukusë (ky ishte mendimi i shejh Bin Bazit), edhe pse kjo ishte në kundërshtim me mendimin tim, por unë mendoj se ky është njeri i ditur i cili nuk pason epshin e vet, dhe kështu e ka parë si të saktë, prandaj e shoh veten në pozitën e Ibën Mes’udit me Uthmanin, kur Uthmani falej në haxh nuk e shkurtonte namazin, ndërsa Ibën Mesudi e pasonte atë, ndërsa disa shokë të tij që e dinin mendimin e tij (se duhet shkurtuar namazin) i thanë pse e falë të plotë? Ndërsa ai u përgjigj: “kundërshtimi është sherr, kundërshtimi është sherr”.

(Shejh Albani, kaseta 779)

Jeton Bozhlani

Advertisements
Ky zë u postua te Fragmente nga jeta e shejh Albanit. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s