RISHIKIMI I “SILSILETU DAIFAH” NGA ANA E SHEJH MESH’HURIT(Allahu e Ruajtë)


 RISHIKIMI I “SILSILETU DAIFAH” NGA ANA E SHEJH MESH’HURIT(Allahu e Ruajtë)

Thotë shejh Meshhur Hasen Al Selman (Allahu e ruajt):

“Më la si detyrë shejhu ynë -imam Albani- Allahu e mëshiroftë që të rishikoja një prej vëllimeve të librit Silsiletu Daife para se ai të botohej.

Më dha vëllimin e pestë të Daifeve, e mora librin me dorë-shkrimin e shejhut para se të botohej, por kur e nxorra nga qesja fillova të qaja.

Shejhu -Allahu e mëshiroftë- më pyeti: Çfarë ke? Un nuk i fola. Porse shejhu vuri re lotët në sytë e mi.

Shejhu -Allahu e mëshiroftë- e kishte shkruar librin në letra që ishin për dhurata, e në letrat që mbështillej me to sheqeri dhe orizi; ishin letra të kuqe ku njerëzit mbështillnin sheqerin dhe orizin me to.

Shejhu më tha: Merrja disa fije që kisha dhe i vendosja në bojë e më pas i vendosja në letër e në këtë mënyrë e bëja letrën me vija sepse nuk kisha të holla të blija me to letër shkrimi”.

Hoxhë, Ylli Rama (FB)

Advertisements
Ky zë u postua te Hadithe të dobëta/shpifura, Këshilla nga shejh Albani. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s