Burgimi i Shejh Albanit, ku Allahu kurthin e armiqëve të Islamit e kthenë në dhunti


Burgimi i Shejh Albanit,ku Allahu kurthin e armiqëve të Islamit e kthenë në dhunti

Thotë Shejh Albani-Allahu e mëshiroftë:

Ishte caktim i Allahut të burgosem në vitin 1389 hixhrij,pra në 1969 miladij me një grup dijetarësh pa asnjë gabim të bërë përveç davetit-thirrjes së njerëzve në rrugën e Allahut dhe mësimit te njerëzve.
U dërgova në burgun e Kalasë në Damask,pas lirimit tim një kohë nga burgu u futa prap në burg në një gadishull ku qëndrova disa muaj që i konsiderova si sprovë në rrugë të Allahut.

Ishte caktim i Allahut që me vete mos të kem asgjë tjetër pos librit të dashur’Sahihu Muslimit’ dhe një laps të thjeshtë me një gomë dhe këtu mua mu realizua dëshira e rezumimit dhe shkurtimit të tij,të cilën e perfundova nbrenda tre muaji duke punuar vazhdimisht natën dhe ditën pa asnjë pushim.

Me këtë Allahu i Lartëmadhëruar kurthin e atyre që donin t’na dëmtonin e shëndëroi në dhunti ndaj nesh duke bërë që muslimanët nga nxënësit e dijes t’na vizitonin (që të përfitojnë nga dija jonë)nga të gjitha anët ,e për këtë falënderimi qoftë Allahut që me dhuntiin e Tij realizohen punët e mira”.”

(marrë nga artikulli:”Shejhul Islam ibn Tejmijeh vel-Albani el irthul mutexheddit fi sixhnil kal’ah”)

Hoxhë, Besfort Maxhuni

Advertisements
Ky zë u postua te Fragmente nga jeta e shejh Albanit. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s