HADITHI ME KËTË TEKST “Brezi më i mirë është brezi im…” NUK KA BAZË


HADITHI ME KËTË TEKST “Brezi më i mirë është brezi im…” NUK KA BAZË

Është përhapur në gjuhët e shumë prej nxënësve dijes, ligjëruesve dhe imamëve të xhamive, në ligjërat dhe hutbet e tyre, hadithi: “Brezi më i mirë është brezi im”, por ky hadith me këtë tekst nuk ka bazë. Ajo që saktësohet është hadithi me tekst: “Njerëzit më të mirë janë brezi im”

Shejh Albani (Allahu e mëshiroftë!): Transmetimi I hadithit me tekst: “Brezi më i mirë është brezi im” nuk dimë të ketë bazë në librat e sunetit. Por teksti autentik e që gjendet në dy librat e saktë të hadithit (te Buhariu e Muslimi) dhe në librat e tjerë është: “Njerëzit më të mirë janë brezi im” dhe jo: “Brezi më i mirë është brezi im.” Pra, (ajo që saktësohet): “Njerëzit më të mirë janë brezi im pastaj ata që vijnë pas tyre…” deri në fund të hadithit.

Silsiletul huda uen nur audiokaseta (396)

Unejs Sheme FB

Advertisements
Ky zë u postua te Hadithe të dobëta/shpifura. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s