Nuk lejohet agjërimi i Ditës së Arafatit nëse i bie në ditën e premte nëse nuk ke agjëruar në ditën e enjte gjithashtu


Nuk lejohet agjërimi i Ditës së Arafatit nëse i bie në ditën e premte nëse nuk ke agjëruar në ditën e enjte gjithashtu

Pyetësi: “Nëse Dita e Arafatit bie në ditën e Premtë, dhe nëse një grua pastrohet nga cikli në ditën e Enjtë ose nëse udhëtari kthehet në shtëpi në ditën e Enjtë, a i lejohet këtij personi të agjëroj vetëm ditën e Premtë për ditën e Arafatit?”

Shejkh el Albani: “Jo. A është obligim agjërimi i Ditës së Arafatit?”

Pyetësi: “Jo.”

Shejkh el Albani: “Dhe a lejohet vetmimi i ditës së Premtë me agjërim?”

Pyetësi: “Jo.”

Shejkh el Albani: “Pra, nëse ndalesa bie ndesh me lejeswn, atëherë ndalesa ka përparësi ndaj lejesës. Kështu që pëgjigjia (për pytjen tënde) është që nuk lejohet.”

Silsilatul huda ue nur 484/5

Lirim Perçuku FB

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu, Pyetje dhe përgjigje. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s