Rreth Kurbanit dhe ndarjes së saj


Rreth Kurbanit dhe ndarjes së saj

Shejh Albani (Allahu e meshirofte!): Persa i perket asaj qe eshte perhapur ne mesin e njerezve se nje e treta e kurbanit hahet, nje e treta jepet sadaka dhe nje e treta dhurohet kjo nuk ka aspak baze. Secili mund te jap sadaka nga kurbani i tij sa te deshiroje. Profeti salAllahu alejhi ue selem ka thene: “Ju kisha ndaluar nga rezervimi i mishit te kurbanit. Prandaj (tani) hani, jepsni sadaka dhe ruani (sa te doni e persa kohe te deshironi).”
Pra, ai salAllahu alejhi ue selem nuk vendosi dhe nuk caktoi kufi (sesa duhet te jepet sadaka).

Silsiletul huda uen nur 280

Unejs Sheme FB

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s