Kur përfundon koha e (namazit të) jacisë?


Kur përfundon koha e (namazit të) jacisë?   

Pyetësi: Deri kur është koha e jacisë?

Shejkh Albani: Deri në mes të natës, sepse kjo është theksuar qartë në Sahih Muslim, nga hadithi i Abdullah ibn Amr ibn el-As, i cili ka thënë: “I dërguari i Allahut ﷺ ka thënë: “..dhe koha e jacisë është derisa të kalojë gjysma e natës.”

(Koha e saj) nuk është derisa të paraqitet agimi (sabahu) i vërtetë sepse për këtë nuk ka dëshmi, madje edhe nëse disa nga Imamët thonë kështu, sepse kjo bie ndesh me këtë hadith autentik, :..dhe koha e jacisë është derisa të kalojë gjysma e natës.”

Al-Hudaa wan-Noor, 97.

 (http://shaikhalbaani.wordpress.com/

 

Advertisements
Ky zë u postua te Pyetje dhe përgjigje. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s