Gjykimi se filan grupi është në mesin shtatëdhjetë e dy grupeve!


Gjykimi se filan grupi është në mesin shtatëdhjetë e dy grupeve!

Pyesin: filan hizbi (partia) apo filan xhemati, a janë në mesin e shtatëdhjetë e dy grupeve?

Them: Nuk lejohet të përgjigjet se ata janë apo nuk janë në mesin e shtatëdhjetë e dy grupeve! Pse? Sepse nga përvoja e di që në mesin e tyre ka njerëz që bartin menhexhin e ehli hadithit dhe sunetit, pra akideja e tyre është akide e selefëve, namazi dhe agjërimi i tyre gjithashtu. E tëra e kësaj është se, ata kanë rënë në grupim dhe paritshmëri (hizbizëm) me pretendimin se, nuk mund të ngritet islami përveçse me anë të këtij grupimi. Pra këta janë hizbij, por megjithatë janë në menhexh të ehli sunetit dhe hadithit, pra kjo është përgjigjja ndaj pyetjes sate.

(Imam Albani, kaseta 354)

Fatos Mulaku FB

Advertisements
Ky zë u postua te Metodologji, Pyetje dhe përgjigje. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s