Nuk mund ta falesh namazin ( pasi i la kaluar koha) nëse ke qenë i zënë me biznes apo me lojë


Nuk mund ta falesh namazin ( pasi i la kaluar koha) nëse ke qenë i zënë me biznes apo me lojë

Pyetësi:  Një vëlla thotë: Më iku namazi i ikindisë dhe filloi koha e akshamit, cilën prej të dyjave duhet të fal? Jani, ai shkoi në xhami dhe ata po bëheshin gati ta falnin akshamin?  

Shekjh Albani: Nëse ai ka humbur ikindinë për shkak të njërës prej arsyeve të ligjësuara, që do të thotë gjumit apo sepse ka harruar, atëherë ai e fal ikindinë para akshamit. Mirëpo nëse e ka humbur ikindinë pa ndonjërën prej këtyre arsyeve, atëherë për të nuk ka hapësirë që të falet, as para akshamit e as pas tij.    

Pyetësi: Por cila kihet për qëllim, o shejh, që ai të fal akshamin ( me xhamat) me qëllimin e ikindisë?

Shejkh Albani: Çfarë tjetër? Tashmë ta dhashë përgjigjen, Allahu të bekoftë, ai falet para akshamit. Kur them: ai falet para akshamit është e qartë se ai fal ikindinë, por me kusht që të ketë harruar ta fal atë apo për shkak të gjumit- e nëse ka qenë i angazhuar me biznes dhe tregti, apo (i dhënë) pas lojës e kënaqësisë e kështu, atëherë atij i ka ikur namazi dhe nuk ka mundësi që ai ta falë atë, as para e as pas akshamit.       

Al-Hudaa wan-Noor, 259.

http://shaikhalbaani.wordpress.com/author/shaikhalbaani/

Advertisements
Ky zë u postua te Pyetje dhe përgjigje. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s