A lejohet te themi se gjerat jane te natyrshme si p.sh zone natyrore….


A lejohet te themi se gjerat jane te natyrshme si p.sh zone natyrore….

Pyetje:
A lejohet te themi se gjerat jane te natyrshme si p.sh zone natyrore, apo leng frutash natyral ?

Shejh Albani (Allahu e meshirofte):
Pergjithesisht nuk mendoj qe ka problem ne kete gje. Por duhet pasur kujdes, ngase nuk duhet te perdoret kjo shprehje ne cfaredo rasti. Ne qofte se ju flisni ne kete menyre ne nje ambient Islam qe beson se cdo gje eshte e krijuar nga Allahu s’ka asgje te keqe ne te.
Por ne qofte ju flisni ne kete menyre ne mesin e njerezve te cilet mund te keqkuptojne kete gje, kjo nuk konsiderohet e lejueshme. I njejti gjykim vlen edhe per ta perdorur shprehjen rastesi p.sh’ Une takova personin ne rastesi.’ pra e njejta pergjigje vlen edhe per kete ceshtje. Ky koncept perdoret nga ateistet. Ata thone se krijimi dhe i gjithe ky sistem preciz erdhi nga rastesia. Kufri (mosbesimi) me i madh eshte te thuash qe krijimi erdhi nga rastesia.

Burimi:
Silsat ul Huda uen Nur 708.

Advertisements
Ky zë u postua te Akide, Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s