Kryengritjet


Kryengritjet

Imam el-Albani rahimehUllah

Ata qe dalin dhe ngrejne krye ndaj disa udheheqesve muslimane pse nuk dalin kunder jobesimtareve mushrikine. Por ata nuk kane qellim tjeter vetem se te perhapin trazira mes muslimaneve.

Nisur nga kjo une ne te vertete jam ne nje dyshim te madh. E kjo lidhet me dy gjera:

E para. Kush eshte islami i vertete i ketyre njerezve. Pra, une frikesohem se ata nuk jane muslimane por jane armiq te islamit te veshur me petkun e muslimaneve (hiqen si muslimane).

E tjera: Ata jane muslimane por jane ne kulmin e injorances. Gjithsesi une nuk mendoj se ata jane muslimane por jane armiq te islamit qe hiqen si muslimane. E gjitha kjo behet qe muslimaneve dhe islamit t’u mvishet ky veprim (kryengritjet). Por islami dhe muslimanet jane te paster nga nje veprim i tille ashtu sic eshte i paster ujku prej gjakut te djalit te Jakubit.

Feteva kibarul ulemai

marrur nga Unejs Sheme-Fb

Advertisements
Ky zë u postua te Metodologji. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s