Kur jep selam personi i cili falet pas imamit? Pas teslimit të parë apo të dytë?


Kur jep selam personi i cili falet pas imamit? Pas teslimit te pare apo te dyte?

Pyetësi:  Kur japim selam në fund të namazit, a më lejohet që unë të jap selam pas imamit në të djathtë apo më duhet të pres derisa ai të jap selam në të dy anët?

Sheikh Albani: Kjo është pyetje e mirë. Nuk duhet të presesh për selamin e tij të dytë sepse ai del nga namazi me të parin , d.m.th selami i parë (në të djathtë) është rukn nga të dy (selamet) , kurse i dyti (në të majtë) është sunet, nëse ai e bënë e bën edhe ti, e nëse nuk e bën ( nuk jep selam) e bën bashkë me të dhe ji i kënaqur me selamin e parë.

Ajo që njerëzit bëjnë në kohën tonë është se presin imamin derisa ata të dëgjojnë selamin e dytë dhe pastaj bëjnë teslimin e parë dhe të dytë; kjo bie në kundërshtim me shumicën e mendimeve rreth kësaj çështjeje.

El Huda wan-Nur, 328.

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu, Pyetje dhe përgjigje. Faqeruani permalidhjen.

2 Përgjigje te Kur jep selam personi i cili falet pas imamit? Pas teslimit të parë apo të dytë?

  1. galip thotë:

    SELAM ALEJKUM.ne kete pyetje me duket se keni bere nje gabim te vogel kur keni shkruar selami i pare(ne te majte),kurse selami i dyte(ne te djathte).a nuk duhet te jete e kunderta e aneve(e djathe,e majte),apo ne nuk e kemi kuptuar pergjegjen si duhet?

  2. Admin thotë:

    Alejkum Selam, Allahu të shperbleftë me të mira në të dy botët, vërejtje me vend. Tashmë u rregullua.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s