Imami harron të lexoj Fatihan dhe i kujtohet vetëm pasi bie në ruku?


 

Imami harron të lexoj Fatihan dhe i kujtohet vetëm pasi bie në ruku?

Pyetësi thotë: “Imami xhamisë harron ta lexoj Fatihan në një rekat dhe kjo atij i kujtohet vetëm pasi ka rënë në ruku, çfarë duhet të bejë ai?

Shejkh Albani:  Ai e anulon rukun, ngritet (drejtohet) dhe e lexon Fatihan pastaj vazhdon me namaz, e nderpren rukun dhe drejtohet për të lexuar Fatihan…. Dhe nëse është rekati i parë apo i  dytë ai lexon një sure apo pjesë të saj (pas Fatihasë) pastaj bie në ruku dhe vazhdon të falet.

Dikush tjetër (nga të pranishmit):  [Po ata] që falen pas tij o sheju ynë?

Shejkh Albani: Ata bëjnë atë që bënë ai?

Pyetësi: E pasojnë atë?

Shejkh Albani: “Imami është [caktuar] që të pasohet …” [Buhariu dhe të tjerët.]

El-Huda wen-Nur, 190.

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu, Pyetje dhe përgjigje. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s