Imam Albani në namazin e teravive


Imam Albani në namazin e teravive

Shejh Muhamed Ijd el Abasi kur është pyetur në lidhje me adhurimin e shejh Albanit, ka thënë: Ishim që namazin e teravive e falnim me disa prej vëllezërve tanë. Shejh Albani na printe si imam dhe e falte me ne namazin duke e zgjatur atë rreth tre orë duke praktikuar gjatë namazit sunetet e tij me përpikmëri të madhe.

E zgjaste rukunë dhe sexhden, saqë rukuja shkonte deri 8-9 minuta, dhe kur ulej ndëmrjet dy rekateve i kërkonke falje Allahut dhe i përmendte Atë.

Një herë prezantoi shejh Ali Khashan dhe iu afrua shejhut për ta pyetur për një çështje, ndërsa shejhu i tha atij: “Tani është koha e adhurimit dhe nuk është koha e dijes.”

“El Imam el Albani durusun ue meuakifu ue iberun”

Burimi: Shejkh Muhammed Nasiruddin El Albani FB
Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu, Fragmente nga jeta e shejh Albanit, Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s