“Dëshira për tu shfaqur të thyen shpinën”


“Dëshira për tu shfaqur të thyen shpinën”

Thote Shejkh Ebu Islami (Salih Taha) njeri prej njerezve me te afert te Shejkh Albanit (Allahu e meshirofte) :

“Shejhu (Allahu e mëshiroftë) ruhej shumë nga dëshira për tu shfaqur apo përmendur dhe nga udhëheqja e mexhliseve. Ai gjithmonë thoshte se “Dëshira për tu shfaqur të thyen shpinën”. Një ditë përmenda përpara tij sinqeritetin dhe thashë : – Shejhu ynë, mendoj se sinqeriteti është sekreti i shpëtimit. Më tha : – Të lumtë Ebu Islam!

Nga ndodhitë që përmenden per të, në këtë temë, është se dikush e kishte ftuar Shejhun për vizitë në shtëpinë e tij, dhe e shpalli këtë në media. Për këtë shkak u mblodhën një numër shumë i madh njerëzish për të parë Shejhun dhe për ta dëgjuar. Por kur shejhu mori vesh këtë gjë refuzoi të shkonte atje. Më vonë e pyeta Shejhun e nderuar për shkakun e mos shkuarjes së tij dhe më tha: – “Dëshira për tu shfaqur të thyen shpinën”
Atëherë, në çfarë gjendje jemi ne – o nxënës të dijes – me sinqeritetin tone?! Prandaj ruajuni nga dëshira për tu shfaqur dhe nga udhëheqja e mexhliseve. Sinqeriteti – o nxënës të dijes – është sekreti i shpëtimit. Dijeni se njerëzit nuk do t’iu bëjnë aspak dobi para Allahut!”

Udha e Besimtareve FB

Advertisements
Ky zë u postua te Fragmente nga jeta e shejh Albanit, Të ndryshme. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s