Të falesh pas imamit i cili ka veshur rroba nën zogun e këmbës dhe i cili vesh ar


Të falesh pas imamit i cili ka veshur rroba nën zogun e këmbës dhe i cili vesh ar

Pyetësi: Cili është gjykimi rreth të falurit pas një imami rrobat e të cilit janë nën zogjtë e këmbëve (të tij) dhe i cili vesh ar edhe pse ai e di gjykimin rreth kësaj?

Al-Albani: Namazi është i vlefshëm sepse profeti ﷺ ka thënë për udhëheqësit, “Nëse ata e falin siç duhet, ju dhe ata do të shpërbleheni, por nëse ata bëjnë gabime ju do të fitoni shpërblimin kurse ata do të merren në përgjegjësi (për gabimin).” Por myslimani duhet të zgjedh e të falet pas një dijetari, imami të drejtë i cili është lexues në mënyrë që edhe namazi të jetë sa më afër…

 Pyetësi: [ Imami është] lexues por ai vesh ar dhe rrobat i ka nën zogjtë e këmbëve….…

 Al-Albani:  (Tashmë) e more përgjigjen, Allahu të bekoftë, por pas asaj përgjigje unë them se ai duhet të zgjedh një dijetar, imam të sinqertë. Nëse ai falet pas dikujt i cili e stolis veten me gjëra të cilat i ka ndaluar Allahu atëherë ai është gjynahqar dhe gjynahu bie mbi të duke u bazuar në thënien e Allahut të Madhërishëm në Librin e Tij:

  “… askush nuk do ngarkohet me barrën e tjetrit …” [El-En’Am 6:164],

Sa për namazin, nuk ka lidhje me veprimet e tilla të mosbindjes të bëra nga imami (për të cilin pyetet). Pra, imami i cili e rruan mjekren, p.sh, apo falet me pantallona etj. Atëherë mëkati bie mbi të, dhe nuk ka përgjegjësi për ata të cilët falen pas tij.

 Al-Hudaa wan-Noor, 81.

Përktheu: Ebu Ensarij Avni Ibn Tahir Xhemajli

http://shaikhalbaani.wordpress.com

Advertisements
Ky zë u postua te Fikhu, Pyetje dhe përgjigje. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s